اسکرچ جی آر چیست؟

اسکرچ جی آر یا همان اسکرچ جونیور  یک زبان برنامه نویسی تصویری برای کودکان 5 تا 7 ساله است. کودکان  می توانند با استفاده از اسکرچ جی آر انیمیشن، داستان و بازی خلاقانه بسازند.

کار با اسکرچ جی آر به صورتی است که نیاز به سواد خواندن ندارد و کدها به شکل پازل و به صورت نمادهای مختلف در برنامه وجود دارند. با استفاده از اسکرچ جی آر کودکان یاد میگیرند چطور خلاقانه و منظم فکر کنند. اسکرچ جی آر به صورت اپلیکیشن موبایل در سال 2014 برای آی او اس و در سال 2015 برای اندروید منتشر شد.

هم چنین یک نسخه از اسکرچ جی آر با همکاری pbs kids در سال 2015 منتشر شد.

 

رابط کاربری اسکرچ جی آر

در اسکرچ جی آر کودکان برای شکلکهایی به نام اسپرایت (sprite) کد نویسی می کنند. اسکرچ جی آر دارای کتابخانه ای گسترده از اشکال مختلف می باشد که کودکان می توانند آنها را ویرایش و بازسازی کنند.

هر کدام از کدها مانند قطعه های پازل در دسته بندی های مختلف قرار دارد و با چسباندن آنها کنار یکدیگر می توان یک بازی، انیمیشن و داستان ساخت.

کدها به صورت شکلها و نمادهای مختلف هستند و کودکان می توانند بدون آنکه سواد خواندن داشته باشند از اسکرچ جی آر استفاده کنند. علاوه بر نوشتن برنامه برای شخصیت های بازی و داستان کودکان می توانند پس زمینه های مختلفی را به برنامه اضافه کنند.

تفاوت اسکرچ جی آر با اسکرچ

رابط کاربری اسکرچ جی آر بسیار ساده تر از اسکرچ می باشد.
هم تعداد دسته بندی کدها و هم تعداد کدهای موجود در هر بخش کمتر از کدهای اسکرچ می باشد و فقط کدهای ساده و مقدماتی آن در اسکرچ جی آر حفظ شده است.
در زیر انواع دسته بندی های کدهای موجود در برنامه اسکرچ جی آر را مشاهده می کنید.

 

نام دسته بندی

کاری که انجام می دهد

فرمان

شروع اسکریپت ها  و ارسال کننده فرمان به دیگر اسکریپت ها

حرکت

دستورات مربوط به حرکت و چرخش شکلک ها

ظاهر

دستورات مربوط به نمایش دادن شکلک، حالت های مختلف و گفتگو

صدا

پخش و ضبط صدا

کنترل

تکرار کردن بخشی از برنامه به تعداد فرمان کاربر

پایان

تنظیمات مربوط به پایان برنامه، حلقه ی بی نهایت و رفتن به پس زمینه ی بعدی

 

0
14بهمن , 1398