10 کاربرد پایتون در سال 2022 - بی کد

10 کاربرد پایتون در سال 2022

نویسنده : زهرا حیدری

77

برنامه نویسی

06مهر1401|13:22

کاربرد پایتون
زمان مطالعه: 13 دقیقه

کاربرد پایتون

برخی از کاربرد پایتون را بدانید، چرا که پایتون یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در حال حاضر است. پایتون علاوه بر توسعه وب و نرم افزار، پایتون برای تجزیه و تحلیل داده ها، یادگیری ماشین و حتی طراحی استفاده می‌شود.

زبان برنامه نویسی پایتون فرآیند توسعه نرم افزار را آسان می‌کند.

پایتون یکی از این زبان‌های است که به عنوان پرسودترین و مهیج ترین زبان برنامه نویسی عنوان شده است. بر اساس یک نظرسنجی مشخص شده است که پایتون زبان پایه کد نویسی بیشتر از 80 درصد از توسعه دهندگان است.

پایتون در زمینه یادگیری ماشینی، علم داده و نوآوری هوش مصنوعی پیشرو بوده است. دلیل اصلی این امر، کتابخانه‌ها و چارچوب‌های گسترده آن است که این فرآیند را تقویت می‌کند.

بیایید قبل از بررسی کاربرد پایتون درک کنیم که چه چیزی باعث محبوبیت پایتون شده است.

 

چرا پایتون این‌قدر محبوب است؟

بر اساس شاخص TIOBE که میزان پرطرفدار بودن زبان‌های برنامه نویسی را اندازه گیری می‌کند، پایتون سومین زبان برنامه نویسی مورد علاقه در دنیا است که تنها پس از جاوا و C قرار دارد.

دلایل بسیاری برای فراگیر بودن پایتون وجود دارد که عبارت اند از:

 • سهولت استفاده از پایتون
 • خواندن و درک پایتون تقریباً آسان است.
 • پایتون یک زبان منبع باز است (هر کسی می‌تواند از پایتون برای کد نویسی استفاده کند.)
 • تطبیق پذیری آن برای حل مسائل مختلف.

کاربران پایتون چه کسانی هستند؟

تعجب می‌کنید اگر بدانید که چه کسانی از پایتون استفاده می‌کنند، درک خواهید کرد که بسیاری از بزرگ‌ترین سازمان‌های دنیا از پایتون به یک شکلی استفاده می‌کنند. 

تعدادی از شرکت‌های بزرگ که احتمالا اسم آن را شنیده‌اید؛ ناسا، گوگل، نتفلیکس، اسپاتیفای از برنامه نویسی پایتون برای کمک به تقویت خدمات خود استفاده می‌کنند.

چرا باید پایتون را یاد بگیرید؟

 

 

جدا از سهولت استفاده و تطبیق پذیری که در بالا گفته شد، چندین دلیل خوب برای یادگیری پایتون وجود دارد:

 • توسعه دهندگان پایتون مورد تقاضا هستند.
 • پایتون زبانی برای آینده است. به علت اینکه از پایتون در بسیاری از فناوری‌های جدید مثل هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل داده ها کاربرد دارد، می‌توان گفت که این یک مهارت برای آینده است.

اگر که می‌خواهید پایتون را شروع کنید یا به دنبال تغییر شغل خود هستید، زبان پایتون می‌تواند یک مهارت اساسی برای کمک به شما باشد.

می‌تواند منجر به شغلی مناسب با درآمد بسیار خوبی شود. اطلاعات نشان می‌دهد که متوسط ​​حقوق سالانه برنامه نویسی پایتون برای افرادی که مهارت‌های پایتون دارند، در بریتانیا تقریبا 65000 پوند است.

یادگیری پایتون چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به مطالب گفته شده، پایتون در مقایسه با بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی نسبتاً ساده است. به این ترتیب، یادگیری اصول اولیه تنها در عرض 6 تا 8 هفته امکان پذیر است.

 

مقالات پیشنهادی: دلیل یادگیری پایتون

 

کاربرد پایتون در کجاست؟

شفاف است که پایتون یک مهارت مفید و کار آمد برای یادگیری است. زبان پایتون را می‌توانیم در موارد گفته شده استفاده کنیم :

 • هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

پایتون یک زبان برنامه نویسی پایدار، انعطاف پذیر و آسان است، که برای پروژه‌های مختلف یادگیری ماشینی (ML) و هوش مصنوعی (AI) بسیار عالی است.

در واقع، پایتون یکی از زبان‌های مورد علاقه در میان دانشمندان داده است و بسیاری از کتابخانه‌ها و بسته‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی پایتون در دسترس هستند.

 • تجزیه و تحلیل داده ها

یکی دیگر از زمینه‌های که به سرعت در حال افزایش است که از برنامه نویسی پایتون استفاده می‌کند. هنگامی که ما بیش از هر وقت دیگری اطلاعات ایجاد می‌کنیم، نیاز به افرادی وجود دارد که بتوانند داده‌ها را جمع آوری، دستکاری و سازماندهی کنند.

پایتون برای علم اطلاعات و تجزیه و تحلیل منطقی است. این زبان برای یادگیری آسان، انعطاف پذیر و به خوبی پشتیبانی می‌شود، به این معنی که استفاده از آن برای تجزیه و تحلیل داده‌ها نسبتاً سریع و آسان است.هنگام کار با حجم زیادی از اطلاعات، برای دست‌کاری داده‌ها و انجام کارهای تکراری مفید است.

 • تجسم داده‌ها

یکی دیگر از زمینه‌های پرطرفدار و در حال توسعه است. باز هم، از نقاط قوت پایتون پایتون است. پایتون علاوه بر انعطاف‌پذیری و منبع باز بودن، کتاب خانه‌های گرافیکی بسیاری را با ویژگی‌های مختلف ارائه می‌کند.

اگر به دنبال ایجاد یک نمایش گرافیکی ساده یا یک طرح تعاملی باشید، می‌توانید کتابخانه‌ای متناسب با نیاز خود پیدا کنید.

 • برنامه‌های کاربردی برنامه نویسی

ما می‌توانیم انواع برنامه‌ها را با استفاده از پایتون برنامه ریزی کنیم. از زبان همه منظوره می‌توان برای خواندن و ایجاد فهرست فایل‌ها، ایجاد رابط کاربری گرافیکی و API و موارد دیگر نیز استفاده کرد. چه برنامه‌های بلاک چین، برنامه‌های تصویری و صوتی، یا برنامه‌های یادگیری ماشین، می‌توانیم همه این برنامه‌ها را با پایتون بسازیم.

 • توسعه وب

تعجب نکنید که پایتون به طور گسترده در توسعه وب مورد استفاده قرار گیرد. این تا حد زیادی به این دلیل است که چارچوب‌های توسعه وب پایتون زیادی برای انتخاب وجود دارد، مانند جنگو، پیرامید و فلاسک.

به لطف کتابخانه‌ها و ماژول‌های گسترده‌ای که با چارچوب‌های پایتون ارائه می‌شوند، عملکردهایی مانند دسترسی به پایگاه داده، مدیریت محتوا و مجوز داده‌ها همگی امکان‌پذیر و به راحتی قابل دسترسی هستند.

 • توسعه بازی

ساخت بازی‌های آسان با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون امکان پذیر است، این می‌توان به این معنی که می‌تواند ابزار مفیدی برای توسعه سریع یک نمونه اولیه باشد. به طوری که توابع خاصی (مثل ایجاد درخت گفتگو) در پایتون امکان پذیر است.

 • توسعه زبان

پایتون یک زبان دروازه مفید است. بنابراین، چنانچه فردی کاملا مبتدی و تازه کار در برنامه نویسی هستید، درک پایتون می‌تواند شرایط را به گونه‌ای فراهم سازد تا راحت‌تر به سایر زمینه‌ها منشعب گردید.

 • دارایی، مالی

پایتون اغلب در زمینه‌هایی مانند تجزیه و تحلیل کمی و کیفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پایتون می‌تواند یک ابزار مفید در مشخص کردن روند قیمت دارایی‌ها و پیش بینی‌ها و همچنین در اتوماتیک سازی گردش کار در منابع مختلف اطلاعات باشد.

 • سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو)

 

فناوری‌های نوظهور مانند پردازش زبان طبیعی نیز احتمالاً برای افرادی که در سئو کار می‌کنند مرتبط هستند.

اگر در حال اجرای تغییرات در چندین صفحه باشید و حتی اگر در دسته بندی کلمات کلیدی، پایتون می‌تواند کمک کند.

پایتون می‌تواند ابزاری قدرتمند در توسعه مهارت برنامه ریزی عصبی کلامی باشد همچنین درک اینکه افراد چگونه جستجو می‌کنند و موتورهای جستجو چگونه نتایج را برمی‌گردانند، باشد.

 • طراحی

از پایتون می‌توانیم برای ارتقا برنامه‌های کاربردی و طراحی، گرافیک استفاده شود.

زبان پایتون در طیف بزرگی از نرم افزارهای مربوط به تصویر دو بعدی مثل Paint Shop Pro و Gimp استفاده می‌شود.

پایتون حتی در تعدادی از نرم‌افزارهای انیمیشن سه بعدی مثل Lightwave، Blender و Cinema 4D استفاده می‌شود واین نشان می‌دهد که چقدر زبان پایتون همه کاره است.

دلایل زیادی هست که بخواهید یادگیری پایتون را شروع کنید.

برای پایتون برنامه‌های بسیاری محبوبی، با شبکه پشتیبانی گسترده و طیف متنوعی از کتابخانه‌ها وجود دارد که می‌توانند به شما کمک کنند.

پایتون یک مهارت آینده نگر و مورد تقاضا است که در همه انواع صنایع مورد نیاز است.

با استفاده از پایتون می‌توانیم به آسانی و کتابخانه‌های قدرتمند و برنامه‌های کاربردی و بهره‌وری گسترده صنعت خود را تغییر بدهیم. 

اغلب مشاغل مربوط پایتون درآمد بسیار خوبی دارند و برای توسعه دهندگان مورد تقاضا هستند. و از آنجایی که پایتون آسان و کاربردی است، بسیاری پایتون را انتخاب می‌کنند که یک شغل پرسود دست یابند.