تعریف برنامه نویسی + برنامه نویسی چیست؟ - بی کد

تعریف برنامه نویسی به زبانی ساده

تعریف برنامه نویسی
برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه :
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 228
فهرست
  • تعریف برنامه نویسی
  • زبان برنامه نویسی چیست؟
  • الگوریتم و فلوچارت چیست؟
  • به چه کسی برنامه نویس می‌گویند؟
  • چرا باید برنامه‌ نویسی را یاد بگیریم؟
  • کاربرد برنامه نویسی در زندگی
  • سخن پایانی

تعریف برنامه نویسی به زبانی ساده

ذهن انسان‌ها قدرت پردازش، تجزیه و تحلیل و حل مسائل مختلف را در حد عالی دارد. زمانی‌ که با مسائل و موقعیت‌های مختلف برخورد می‌کنیم، عکس‌العملی مناسب را با توجه به دانش و تجربیات خود که از قبل بدست آورده‌ایم نشان می‌دهیم. البته که با توجه به اینکه دانش و تجربه هر انسانی در گذشته متفاوت بوده، واکنش‌های آن‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد.
اما ماشین‌هایی هم که قدرت پردازش دارند، همیشه در سطح پایین‌تری نسبت به انسان قرار می‌گیرند. حال اگر بخواهیم موضوع یا کاری را به ماشین‌ها بسپاریم، با توجه به اینکه آنها نمی‌توانند بسیاری از مسائل را درک کنند، نیازمند راهی برای انتقال ساده‌تر خواسته‌هایمان هستیم. در این جاست که بحث تعریف برنامه‌ نویسی مطرح می‌شود.

 

به بیانی ساده، برنامه‌ نویسی یعنی درخواست‌هایی که به مراتب برای ماشین‌ها پیچیده است را به صورت دستوراتی ساده و قابل فهم برای آنها تبدیل کنیم. به عبارت دیگر می‌توان گفت که ما درخواست خود را در قالب یک برنامه‌ی ساده، دقیق و دارای نظم و ترتیب می‌نویسیم و آنگاه آن را در اختیار ماشین قرار می‌دهیم تا بر اساس آن عمل کند.

 

تعریف برنامه نویسی

برنامه‌ نویسی یک روش حل مسئله به کمک کامپیوتر است. این ساده‌ترین تعریفی است که می‌توان برای برنامه‌ نویسی ارائه داد.  تعاریف دیگری نیز می‌توان ارائه داد مثل برنامه‌ نویسی یک علم است که به کمک آن می‌توان به کامپیوتر دستوراتی برای اجرا داد. منظور مشترک همه‌ی این تعاریف این است که به ما بفهماند برنامه‌ نویسی زبان حرف زدن با کامپیوتر است. به زبان ساده‌تر یک برنامه‌ نویس به کمک یک زبان برنامه‌ نویسی منظور خود را به یک نرم افزار منتقل می‌کند.

 

در برنامه‌ نویسی دستورات را در قالب کدهایی به کامپیوتر می‌دهیم این اطلاعات و دستورات در مغز کامپیوتر (CPU) پردازش می‌شوند و خروجی کار به کاربر نمایش داده می‌شود. برای اینکه خروجی کار همان خروجی مد نظر ما باشد باید به زبانی که کد را با آن نوشته‌ایم مسلط باشیم و از طرفی نیز نقشه یا به اصطلاح الگوریتم آن را در کاغذ یا ذهن خود رسم کرده باشیم. حال می‌خواهیم به معرفی این دو عبارت یعنی زبان برنامه نویسی و الگوریتم بپردازیم.

 

زبان برنامه نویسی چیست؟

مهم‌ترین راه ارتباطی بین انسان‌‌ها حرف زدن است. انسان‌ها برای فهماندن منظور به یکدیگر، باهم صحبت می‌کنند. حال ما برای فهماندن منظور خود به کامپیوتر نیز مجبوریم با زبان خودش با آن حرف بزنیم.به طور کلی یک زبان برنامه‌ نویسی، زبانی است که برای نوشتن برنامه‌های کامپیوتر به کار می‌رود که رایانه‌ای را برای انجام محاسبات یا اجرای الگوریتم یا احتمالاً کنترل دستگاه‌های خارجی مثل چاپگر، ربات و… درگیر می‌کنند. به بیان ساده‌تر برنامه نویسی راهی برای درک خواسته‌های ما توسط رایانه یا هر وسیله هوشمندی است. حال برای فهماندن منظور و خواسته خود به آنها از زبان‌های برنامه نویسی استفاده‌ می‌کنیم.

 

زبان های برنامه نویسی

 

همانطور که در جهان انواع زبان ها و آداب و رسوم وجود دارد در دنیای برنامه نویسان نیز انواع زبان های برنامه نویسی را داریم. زبان‌های برنامه نویسی شاید در ظاهر همگی یک شکل باشند اما در باطن  تفاوت‌های بسیاری دارند. تفاوت‌هایی مثل: نوع کد، نوع زبان، کاربرد تعداد کتابخانه و …. مثلا درزبان پایتون برای چاپ یک نوشته از دستور print استفاده می‌کنیم اما در زبان c++ از دستور  coun استفاده می‌کنیم. خروجی هر دو دستور در هر دو زبان یک چیز است و باهم تفاوتی ندارند اما دیدیم که در نوشتن کد باهم تفاوت داشتند. این یکی از کوچک‌ترین تفاوت‌ها بین دو زبان پایتون و c++ بود.

اما تفاوت مهمی که بین همه زبان‌های برنامه نویسی وجود دارد، کاربرد آن‌هاست. مثلا زبان‌های  css  و html غالبا برای طراحی سایت بکار میروند و نمیتوان با آنها برنامه‌ای برای اندروید نوشت ولی با استفاده از زبان جاوا به راحتی میتون برای اندروید بازی و برنامه ساخت. پس ما نمی‌توانیم بگوییم اگر به یک زبان برنامه نویسی مسلط شدیم به دیگر زبان‌ها هم نیز تسلط داریم همان‌گونه که یک فردی که انگلیسی بلد است نمیتواند ادعا کند میتواند چینی هم نیز صحبت کند.

 

الگوریتم و فلوچارت چیست؟

ادم‌های موفق برای انجام هرکار خود یک نقشه راه می‌کشند. از شروع تا پایان آن کار. این حرکت باعث می‌شود که کارها را بهتر و حساب شده‌تر انجام دهند.در دنیای ریاضیات و کامپیوتر به این برنامه‌های دنباله‌دار و گام به گام الگوریتم می‌گویند. البته الگوریتم‌های کامپیوتری باید به طور معمول دارای ویژگی‌هایی باشند؛ تا آن ها یک الگوریتم کامل محسوب شود. برای کشیدن یک الگوریتم در برنامه نویسی قوانین خاصی وجود دارد تا آن را قابل فهم تر کند اما خب برای نوشتن برنامه‌های پیچیده و نوشتن برنامه‌ای با 1000 خط کد کشیدن الگوریتم سخت است. برای این مواقع کشیدن الگوریتم لزومی ندارد و به خاطر داشتن نقشه ذهنی کافیست.

انسان‌ها برای درک بهتر بسیاری از نوشته‌ها، آن‌ها را به تصویر تبدیل می‌کنند. در همین راستا برای  فهم و ارتباط بهتر با الگوریتم‌ها یک نمایش تصویری (گرافیکی) از آنها ابداع کردند و آن را فلوچارت نامیدند. در فلوچارت تمام گام‌ها و مراحل ممکن بر اساس ساختارشان دسته‌بندی شده‌اند. هر شکل هندسی نماینده و بیانگر یک دسته است. مثلا برای نشان دادن اینکه برنامه چه موقع و به چه صورت یک ورودی مثل عدد یا کلمه را از کاربر بگیرد از متوازی‌ الاضلاع استفاده می‌کنند. همچنین از لوزی برای شرط‌ها و از مستطیل در نشان دادن دستورات و محاسبات استفاده میکنند.

 

به چه کسی برنامه نویس می‌گویند؟

تا به اینجا تعریف برنامه‌ نویسی را به زبانی ساده مطرح کردیم. حال می‌خواهیم بدانیم به چه کسی برنامه‌ نویس می‌گویند. امروزه با توجه به رشد فناوری و برای آسایش و راحتی بیشتر انسان‌ها، بسیاری از کارها به ماشین‌ها سپرده می‌شود. اما همانطور که گفتیم، ماشین‌ها به تنهایی قادر به درک درخواست‌های ما نیستند.

 

برنامه نویس کیست

 

به همین دلیل برای آنها برنامه‌ نویسی کرد. کسی که برنامه‌نویسی را انجام می‌دهد، باید ابتدا درخواست را به‌طور دقیق بفهمد و بتواند بهترین و مناسب‌ترین راه حل را برای آن ارائه دهد. در ضمن برنامه‌نویس باید کاملا زبان و توانایی‌های ماشینی که برای آن برنامه می‌نویسد را بداند. مهارت و موفقیت برنامه‌نویس وابسته به درک درست درخواست یا مشکل، ارائه‌ی بهترین راه حل و تسلط به زبان کامپیوتر است. در حقیقت هنگامی که فردی برنامه‌نویسی می‌کند دستورات به‌خصوصی را نوشته و کامپیوتر آن‌ها را اجرا می‌کند. برای  مطالعه بیشتر در مورد برنامه نویس به مقاله به چه کسی برنامه نویس می گویند؟ مراجعه کنید و آن را مطالعه نمایید.

 

چرا باید برنامه‌ نویسی را یاد بگیریم؟

امروزه تکنولوژی لحظه به لحظه در حال پیشرفت است. بخش عظیمی از تکنولوژی را کامپیوتر و برنامه‌ نویسی فرا گرفته است. برای آن که بتوانیم بروز شویم و از تکنولوژی عقب نمانیم باید حداقل در یکی از اجزای آن مهارت کسب کنیم. آسان‌ترین و در عین حال کارآمدترین مهارت در دنیای امروز فراگیری و یادگیری برنامه نویسی است. برنامه‌ نویسی یکی از علم‌های روز دنیا است که همگام با تکنولوژي جلو می‌رود. امروزه برنامه نویسی و تکنولوژی را می‌توان دو یار جدا نشدنی دانست چرا که هر دوی آنها به هم وابسته‌اند و هرکدام کار دیگری را راحت تر می‌کند.

یادگیری برنامه‌ نویسی مزیت‌های زیادی دارد که در مقاله چرا باید برنامه‌ نویسی را یادگرفت به آن اشاره می‌کنیم. اما از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش هوش ریاضی، مهارت حل مسئله و درک منطقی و حل راحت تر مسائل اشاره کرد.

 

کاربرد برنامه نویسی در زندگی

امروزه برنامه‌ نویسی در زمینه‌های فراوانی پیشرفت داشته البته منظور می‌توان گفت در همه زمینه‌ها. از ماشین‌ها گرفته تا حتی ماشین لباس‌شویی و یخچال. این وسایل هرکدام برای انجام کارهای خودشان از قبل کدنویسی شدند تا کارها را به درستی و خودشان به تنهایی انجام دهند. مثلا یک ماشین لباسشویی برنامه‌ریزی شده تا لباس‌ها را کامل بشوید؛ سپس طبق یک زمانبندی مشخص آن‌ها را خشک کند. یا مثلا یخچال، یک یخچال هوشمند دمای داخل یخچال را اندازه‌ می‌گیرد و طبق برنامه‌ای که به آن داده شده اگر دما گرم یا سردتر از حد معمول بود آن را تنظیم کند تا میوه‌جات و سبزیجات خراب نشوند.

 

کاربرد برنامه نویسی

 

سخن پایانی

با برنامه نویسی می‌توان به راحتی معادلات سخت ریاضی را حل کرد، نمودارهای پیچیده را رسم و آن‌ها را تحلیل کرد. برنامه‌هایی را می‌توان نوشت که به راحتی محاسبات فیزیکی سنگین را انجام دهند و به صورت طبقه بندی شده و مرتب به ما تحویل دهند. در کل یکی از دلایل پیشرفت و سریع‌تر جلو رفتن علم همین برنامه نویسی است که به راحتی با طراحی برنامه‌ها محاسبه‌های سنگین را انجام داد و آن‌ها را مرتب به ما تحویل دهد. اینگونه نه وقت برای محاسبه می‌رود نه وقت برای طبقه بندی اطلاعات در ضمن خود محاسبات هم توسط انسان امکان دارد دچار خطای انسانی شود اما کامپیوتر اشتباه محاسباتی‌اش تقریبا صفر است.

 

یکی دیگر از کاربردهای برنامه نویسی که امروزه برای جوانان و نوجوانان بسیار مفید و پرکاربرد است، ایجاد سرگرمی‌ است. درست کردن چالش‌های مختلف, بازی انیمیشن‌سازی و… که می‌توان با برنامه نویسی خیلی راحت آنها را انجام داد. حتی می‌توان شبکه‌های اجتماعی با قابلیت‌های مختلفی راه اندازی کرد تا ارتباط گیری نیز راحت تر شود.

این چند مثال، تنها بخش کوچکی از چندین کاربرد برنامه نویسی بود. اگر می‌خواهید همین الان یادگیری این علم پر کاربرد را شروع کنید، روی دوره کلیک کنید و در دوره‌های برنامه نویسی ما ثبت نام کنید.

 

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

فرزانه احمدی

نویسنده

فرزانه احمدی

دیدگاه ها
0 دیدگاه