11 عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق - بی کد

11 عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق

نویسنده : زهرا حیدری

36

برنامه نویسی

08آبان1401|42:11

عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق
زمان مطالعه: 17 دقیقه

عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق

امروزه به لطف همه فرصت‌های حرفه‌ای که امروز داریم و فرصت‌هایی که در وب پیدا می‌کنیم، کاربران بیشتری وارد بخش برنامه‌ نویسی اپلیکیشن می‌شوند. بسیاری از آن‌ها می‌خواهند برنامه نویسان موفقی شوند یا برای شرکتی کار کنند که به توسعه نرم‌افزار اختصاص دارد.

اما مانند بسیاری از مشاغل دیگر، رقابت شدید است. بیشتر اگر ما را در نظر بگیریم، همانطور که می‌گوییم، تعداد متقاضیان برای این مشاغل خالی از رشد متوقف نمی‌شود. درست است که در این لحظات ما منابع معتبر و مقرون به صرفه مختلفی برای شروع یادگیری یا تخصص در اختیار داریم. و همانطور که می‌دانید، اینترنت دوره ها، فیلم‌ها و آموزش‌های زیادی را به ما ارائه می‌دهد که به ما کمک زیادی می‌کند.

اما برای اینکه یک برنامه‌نویس خوب باشیم، ما نیز باید کارهای زیادی را انجام دهیم. با صبر و اراده برای یادگیری چیزی اساسی در این بخش نرم‌افزار شروع کنید. پس اکنون که اهداف خود را روشن کردیم، که در بسیاری از موارد تبدیل شدن به یک برنامه‌ نویس موفق است، بیایید به برخی از عادت‌هایی که باید برای همیشه ترک کنیم نگاهی بیاندازیم. و عادت‌های خاصی وجود دارد که مدت‌هاست در برخی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ریشه دوانده است که بسیار بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر دارد.

اما زمانی که شروع به عادات خوب برنامه‌ نویسی می‌کنید، می‌توانید عملکرد خود را به طور جدی افزایش دهید. این عادات خوب نه تنها بر شما تأثیر می‌گذارد، بلکه احتمالاً بر تیم اطراف شما نیز تأثیر می‌گذارد. تکنیک‌های زیادی برای تغییر عادات وجود دارد، اما اساساً به عنوان یک برنامه نویس موفق، باید سعی کنید عادت‌های بد را به عادت‌های خوب تغییر دهید.

فکر کنید کد شما بهترین است:

غرور و اعتماد به نفس زیاد در هیچ شغلی خوب نیست، به خصوص اگر برنامه‌ نویس نرم افزاری باشید. آنچه ما می‌گوییم این است که فکر کردن به اینکه کدی که ما توسعه داده‌ایم بهتر از هر کد دیگری است، در بیشتر موارد یک اشتباه است. مانند تقریباً در هر زمینه‌ای از زندگی ما، همیشه کسی وجود دارد که بیشتر می‌داند یا می‌تواند بهتر انجام دهد. پس کمی تواضع و پذیرش کمک از دیگران رمز موفقیت در اینجاست.

عجله برای یک برنامه‌ نویس خوب نیست:

در برخی مواقع، حتی اگر یک برنامه‌ نویس مبتدی یا متخصص نباشد، با یک پروژه جدید روبرو می‌شوید و فکر می‌کنید که می‌توانید آن را در مدت زمان کوتاهی به پایان برسانید. با این حال، عجله برای توسعه برنامه‌ها اصلا خوب نیست. درست است که می‌توانیم در زمان زیادی صرفه‌جویی کنیم، اما این می‌تواند به این معنی باشد که با کد ساختار ضعیف یا چیزی که به اندازه کافی تمیز نیست مواجه هستیم. این موضوع در آینده بر ما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

مستندسازی اتلاف وقت نیست:

به ندرت برنامه‌ نویسی دوست دارد پروژه خود را در حین یا پس از اتمام مستند کند. اما باید به خاطر داشته باشیم که این وظیفه بخشی از کار ماست. و تمام، اگر ما این فرآیند مستندسازی را به درستی انجام دهیم، مطمئناً در آینده زمانی که نیاز به استفاده مجدد از این کد داشته باشیم، از آن قدردانی خواهیم کرد. اگر بعداً نیاز به همکاری با این توسعه داشته باشند، ممکن است توسط دیگران قدردانی شود، بنابراین به هیچ وجه نباید به عنوان اتلاف وقت تلقی شود.

 

مقالات پیشنهادی: ۵ ابزار مفید برنامه ‌نویسی (۲)

 

به عنوان یک برنامه نویس، من از قبل همه چیز را می‌دانم:

 

 

یکی از بزرگترین جذابیت‌های این صنعت این است که ما هرگز از یادگیری چیزهای جدید دست نمی‌کشیم. بنابراین اگر شما یک برنامه‌ نویس هستید و فکر می‌کنید از قبل همه چیز را می‌دانید، بدانید که مرتکب یک اشتباه مرگبار هستید که به رشد شما آسیب جدی می‌زند. در دنیای توسعه نرم‌افزار همیشه چیز جدیدی برای یادگیری یا دانشی وجود دارد که برنامه نویسان دیگر می‌توانند به ما بدهند.

خودتان را تکرار نکنید:

احتمالاً بیش از یک بار به نقطه‌ای رسیده‌اید که به یک کد نگاه می‌کنید و فکر می‌کنید. خوب… این کد شبیه کدهای دیگری است که قبلاً نوشته ام. کد تکراری کار شما را ضعیف می‌کند؛ زیرا نگهداری از آن دشوارتر می‌شود و تغییراتی که انجام می‌دهید باید در چندین مکان انجام شوند.

این امر باعث می‌شود که خطاها در کد نفوذ کنند. پیروی از اصل DRY (تکرار نکنید) عمل خوبی در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که وقتی شروع به نوشتن همان کد کردید، احتمالاً باید آن را مجدداً تنظیم کنید. کد و منطق خود را به واحدهای کوچکتر و قابل استفاده مجدد تقسیم کنید و با فراخوانی آن در هر کجا که می‌خواهید از آن کد استفاده کنید.

وقتی کارتان تمام شد، refactor کنید:

اکثر برنامه نویسان، به ویژه آن‌هایی که تجربه ندارند، فکر می‌کنند که همه کارها زمانی انجام می‌شود که کد طبق انتظار عمل کند. اما کلمه «انجام شد» فراتر از نوشتن یک قطعه کد از عملکردهای پر زرق و برق است. پس مشکل چیست؟ بله حق با شماست. اما قبل از اینکه به کار بعدی بروید، باید کد خود را تغییر دهید. تغییر شکل کد شما خوانایی را بهبود می‌بخشد.

به احتمال زیاد تمیزترین کدی را که تا به حال نوشته‌اید تولید نکرده اید. ممکن است برخی چیزها برای دیگران واضح و خوانا باشد، اما اگر برنامه نویسان دیگر به کد شما نگاهی بیندازند، چه احساسی نسبت به کد شما خواهند داشت؟ در این زمینه از خودتان انتقاد کنید، Refactoring همچنین می‌تواند به کاهش پیچیدگی کد شما کمک کند، که حفظ آن را آسان‌تر می‌کند. در دراز مدت، بازآفرینی کد یک سرمایه‌گذاری عظیم در زمان است.

تمرکز را روی مشتری قرار دهید:

بیشتر برنامه نویسان تمایل دارند آنقدر روی یادگیری فناوری‌ها تمرکز کنند که پروژه را از دست می‌دهند. در فرآیند تبدیل شدن به یک متخصص فناوری، مهم است که مشکل مشتری یا شرکتی را که برای آن توسعه می‌دهید در نظر بگیرید. چرا این را تنظیم می‌کنید؟

برخی از توسعه دهندگان فقط به جنبه‌های فنی کار خود علاقه دارند. آن‌ها به مشتری یا عوامل اقتصادی که وجود کارشان را توجیه می‌کند اهمیتی نمی‌دهند آیا شما برای ایجاد ارزش برای شرکت کار می‌کنید یا زمان زیادی را صرف چیزی می‌کنید که واقعاً مهم نیست؟ شما باید هر روز این سوال را از خود بپرسید.

قدرت قوام:

مشکل ناسازگار بودن از این واقعیت اجتناب ناپذیر ناشی می‌شود که زمان نرم‌افزار را از بین می‌برد. هر چه یک برنامه بیشتر دوام بیاورد و افراد بیشتری روی آن کار کنند، هرج و مرج بیشتری ایجاد می‌کند. بنابراین چه کاری می‌توانید انجام دهید تا سازگارتر باشید؟ یکی از اولین کارهایی که به عنوان یک برنامه‌ نویس باید انجام دهید، این است که یک راهنمای سبک انتخاب کنید.

هنگامی که راهنمای سبک خود را دارید، به آن پای‌بند باشید. می‌توانید از یک پرز استفاده کنید که کد شما را برای ناسازگاری سبک بررسی می‌کند. دومین مورد استفاده از یک نام‌گذاری یکنواخت است. متغیرها، متدها و کلاس‌ها باید یکسان نام‌گذاری شوند. به خاطر داشته باشید که سازگاری تأثیر زیادی بر قابلیت نگهداری کد شما دارد.

تعهدات کوچک ببندید:

commit‌های کوچک به توسعه دهنده اجازه می‌دهد تا یک پیام commit توصیفی بدهد. با عرض پوزش، اما «تعیین برخی از مشکلات» یک پیام commit دوستانه نیست. کد شما نیز پس از شروع به انجام دادن commit‌های کوچک آسان‌تر است. بازگشت به commit قبلی آسان است تا ببینید آیا خطایی در آن commit ایجاد شده است یا خیر. هنگامی که commitی را که در آن باگ معرفی شده است را پیدا کردید، کد زیادی وجود ندارد که بتواند این اشکال را ایجاد کند، زیرا commit‌ها کوچک هستند.

commit‌های بزرگ می‌توانند عواقب منفی زیادی داشته باشند. از آنجایی که چیزهای زیادی در commit تغییر کرده است، مشخص نیست واقعاً چه اتفاقی افتاده است. بازبینی کننده از ادغام کد می‌ترسد؛ زیرا چیزهای زیادی برای ادغام وجود دارد که به طور بالقوه می‌توانند کد را خراب کنند. بررسی کد با تعهدات کم بسیار آسان‌تر می‌شود. آن‌ها امکان بررسی یک تغییر را در یک زمان می‌دهند و به بازبین این فرصت را می‌دهند که بفهمد واقعاً چه چیزی تغییر کرده است.

یک بار آن را لمس کنید:

بعدا درستش میکنم” بله، همه ما قبلاً این را شنیده ایم. و همه ما می‌دانیم که چند بار «بعدا» همه چیز درست شد. درسته. هرگز! هر بار که یک نظر «ToDo» را در کد خود مشاهده می‌کنید، می‌دانید که هیچ کس آن را لمس نکرده است. روی هر کد یا داستان کاربر از ابتدا تا زمانی که به طور کامل انجام شود کار کنید. اما به طور کامل انجام شد به چه معناست؟ کد مجدداً ساخته شده است.

فقط برای شروع همانطور که قبلا بحث کردیم. علاوه بر این، کد شما باید تست شود. و آزمایش برای اکثر توسعه دهندگان احتمالاً کم لذت‌ترین بخش کار آن‌ها است. اما شواهد بیشتری جز کلیک کردن بر روی فرضیه «جاده شاد» وجود دارد. سناریوهای دیگر را هم حتما امتحان کنید. و اگر می‌خواهید جلوتر بروید، می‌توانید چند آزمایش خودکار بنویسید. آنچه باقی می‌ماند مستندات است.

آیا برای این عملکرد به اسناد نیاز است؟ آیا به آزمایشگر اطلاع دادید که چگونه عملکرد باید آزمایش شود؟ آیا هیچ پیش نیازی وجود دارد که آزمایشگر باید درباره آن بداند؟

هرگز یادگیری را متوقف نکنید:

فناوری‌های جدید هر روز ظهور می‌کنند. و گاهی اوقات همگامی با آخرین روندها ممکن است دشوار به نظر برسد. اگرچه هرگز نباید یادگیری را متوقف کنید. زیرا روزی که یادگیری را متوقف می‌کنید، روزی است که رشد نمی‌کنید. یادگیری چیزهای جدید تنها راه برای مرتبط ماندن در این عصر تکنولوژیکی در حال تغییر است که در آن زندگی می‌کنیم.

 

شروع پایتون را با ما تجربه کنید! فقط کافی‌ست کلیک کنید!!!

دوره مقدماتی پایتون

 

در این مقاله سعی کردیم به عادت خوب یک برنامه‌ نویس موفق بپردازیم. امیدواریم بتوانید این عادت‌ها را در خود پرورش دهید.

 

اگر عادت ها و کارهای دیگری است که فکر می‌کنید یک برنامه‌ نویس موفق بایستی انجام دهد، می‌توانید از قسمت ارسال نظر آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی