انواع شغل های برنامه نویسی +8 مورد- بی کد

انواع شغل های برنامه نویسی

نویسنده : زینب ابوالقاسمی

39

برنامه نویسی

12آبان1401|42:08

انواع شغل های برنامه نویسی
زمان مطالعه: 18 دقیقه

ما در این مقاله به بیان انواع شغل های برنامه نویسی و جزئیات آن‌ها می‌پردازیم؛ امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید واقع شود.شاید به برنامه نویس شدن فکر می‌کنید؟ یا شاید با ورود به حوزه برنامه نویسی به دنبال انواع شغل‌هایی باشید که در این زمینه می‌باشند پیدا کردن شغل مناسب در رشته موردعلاقه خود که فرد بتواند در آن رشته بدرخشد، رؤیای هرکسی است.

جهان در حال تغییر است و همه ما می‌توانیم آن را تجربه کنیم. تا چند سال پیش، ما فقط از تلفن‌هایمان برای برقراری تماس، پیامک به دوستانمان و وبگردی استفاده می‌کردیم. امروزه ما از آنها برای خرید آنلاین، گرفتن بلیط (اتوبوس، قطاروهواپیما)، پرداخت پول و… استفاده می‌کنیم. اغلب شرکت‌ها برای همگام شدن با دنیای امروزه به سمت نوآوری می‌روند و موضوع اصلی برنامه نویسی است، این بدان معنی است که برنامه نویسی آنقدر مهم می‌باشد که اکنون به یک مهارت ضروری در این دنیا تبدیل‌شده است در دنیای امروز شاغل بودن فقط به تحصیل کردن محدود نمی‌شود بلکه باید مهارت‌های عملی موردنیاز کار را داشته باشیم.

برنامه نویس کیست؟

به‌طورکلی برنامه نویسی ایجاد و پیاده‌سازی نرم‌افزار کامپیوتری است. برنامه نویسان از متدولوژی‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند که آنها را قادر می‌سازد برنامه‌ای  را ایجاد کنند که بتواند توسط ماشین‌ها خوانده و اجرا شود.

انواع شغل های برنامه نویسی:

تفاوت درانواع زبان‌های برنامه نویسی و اینکه هرکدام برای چه شغلی استفاده می‌شود، مشاغل برنامه نویسی را بسیار متنوع می‌کند. در ادامه به بیان انواع شغل‌های برنامه نویسی و جزئیات آن‌ها می‌پردازیم:

1.توسعه دهنده وب

شرح شغل: مسئول ایجاد و نگهداری اپلیکیشن های تحت وب.

توسعه‌دهنده وب شخصی است که قادر به طراحی، ساخت و نگهداری وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی وب است. این اصطلاح به‌طور گسترده استفاده می‌شود و می‌تواند شامل هر فردی باشد که کارش پشتیبانی از یک وب‌سایت می‌باشد. اساساً سه توسعه‌دهنده وب وجود دارد. توسعه‌دهندگان وب Front-End مسئول عناصر یک وب‌سایت هستند که کاربر با آنها در تعامل است. توسعه‌دهندگان وب Back-end که نحوه عملکرد وب‌سایت را تعیین می‌کند. و توسعه‌دهنده Full Stack که قادر به انجام هر دو موارد هستند شغل‌های مرتبط با آن‌ها به شرح زیر است:

 • برنامه نویس Front-End:

یک توسعه‌دهنده فرانت‌اند با استفاده از پلتفرم‌های مختلف مانند جاوا اسکریپت، وب سایت‌ها و برنامه‌های تحت وب را طراحی می‌کند. آنها روی ظاهر صفحه وب، تجربه کاربر و قابلیت‌های مدیریت محتوا برای جذب مشتریان تمرکز می‌کنند.. توسعه‌دهندگان Front End استاد HTML، CSS و جاوا اسکریپت هستند. اگر از ساختن برنامه‌های تحت وب زیبا و آسان برای استفاده لذت می‌برید، از این نوع برنامه نویسی لذت خواهید برد.

 • برنامه نویس Back-end:

یک توسعه‌دهنده Back-end تعیین می‌کند که برنامه‌های کاربردی وب در یک سرور چگونه کار می‌کنند و چگونه یک برنامه اطلاعات را از یک صفحه وب به سرور بارگذاری کند. آنها عناصر سرور وب‌سایت را طراحی، نگهداری، آزمایش و عیب‌یابی می‌کنند تا یک محیط کاربردی برای کاربران ایجاد کنند.

 • برنامه نویس Full Stack:

برنامه نویس Full Stack در توسعه وب فرانت‌اند و بک‌اند مهارت دارند، به این معنی که همه‌چیز را از طراحی رابط کاربری (UI) و سازگاری مرورگر گرفته تا تنظیم دقیق نرم‌افزار و آزمایش درستی عملکرد سایت انجام می‌دهند. به دلیل گستردگی مسئولیت‌هایشان، توسعه کامل پشته به انواع مهارت‌های فنی مهم نیاز دارد، ازجمله تسلط بر زبان‌های کد نویسی مانند پایتون و جاوا اسکریپت که همه این زبان‌ها جزو محبوب‌ترین زبان‌های توسعه وب هستند.

مقالات پیشنهادی: دلیل یادگیری برنامه نویسی

 

شرح وظایف یک توسعه دهنده وب عبارت‌اند از:

طراحی و ساخت وب‌سایت.

تست و ارزیابی یک سایت برای اطمینان از مطابقت با استانداردهای کیفیت قبل از راه‌اندازی.

نظارت بر عملکرد مستمر سایت.

عیب یابی هر گونه مشکل فنی که ممکن است ایجاد شود.

اطمینان از اینکه وب سایت‌ها و برنامه‌های آنها مطابق با استانداردهای امنیتی فعلی هستند.

ایجاد ساختار داخلی وب‌سایت برای کاربردی کردن آن.

ساده‌سازی فرآیند انتقال داده‌ها بین مرورگر و سرور.

مراقبت از چارچوب، عملکردهای سمت سرور، ادغام API و منطق تجاری هر وب‌سایت.

2.طراحان وب

شرح شغل: ساخت و طراحی وب سایت برای بهترین تجربه کاربری.

درحالی‌که توسعه دهندگان وب روی ساخت اپلیکیشن برای یک وب‌سایت تمرکز می‌کنند، طراحان وب هستند که در وهله اول ظاهر و بدنه اصلی وب‌سایت را ایجاد می‌کنند.

 • طراح تجربه کاربری (UX).

طراحان تجربه کاربری تجربیات تعاملی ساده و شهودی ایجاد می‌کنند که مشکلات کاربر را در قالب‌های سرگرم‌کننده و زیباشناختی حل می‌کند. برای ایجاد یک تجربه کاربری مثبت، طراحان باید خواسته‌ها، نگرش‌ها، انگیزه‌ها، انتظارات و نقاط ضعف کاربر را درک کنند. طراحان UX بررسی می‌کنند که چرا کاربران محصولات را می‌پذیرند. این شغلی است که به تفکر تحلیلی و همچنین اشتیاق خلاق نیاز دارد

توسعه دهندگان UX باید به HTML، CSS و جاوا اسکریپت مانند یک توسعه دهنده فرانت‌اند مسلط باشند. شما باید به ابزارهای طراحی مانند Adobe Illustrator مهارت داشته باشید. اگر پیشینه‌ای درزمینه طراحی وب یا توسعه front-end دارید، یک پله از بقیه جلوتر هستید.

3.برنامه نویس کامپیوتر

شرح شغل: شخصی که با نوشتن کد و رفع اشکالات، نرم‌افزار کامپیوتری ایجاد می‌کند.

“برنامه نویس” تعمیم گسترده‌ای برای بسیاری از مشاغل استاندارد برنامه نویسی است. به‌طور معمول، یک برنامه نویس سطح ابتدایی در این موقعیت به یک زبان اصلی مانند C++، جاوا یا پایتون مسلط است و می‌تواند با افزایش تجربه گسترش یابد.

بنابراین وظایف برنامه نویس عبارت‌اند از:

 • تولید و توسعه نرم‌افزار.
 • عیب‌یابی و بهبود.
 • بهینه‌سازی نرم‌افزار.
 • شناسایی خواسته‌های مشتری و نیازهای بازار.

4.توسعه دهنده بازی

شرح شغل: ایجاد بازی‌های ویدئویی از طریق منطق کدنویسی، ایجاد گرافیک و کارهای مشابه.

توسعه‌دهندگان بازی، بازی‌های ویدیویی را برای رایانه‌ها و کنسول‌های بازی ایجاد و طراحی می‌کنند. آنها تقریباً در هر جنبه‌ای از تولید بازی‌های ویدیویی، از مفهوم تا محصول نهایی، ازجمله کدنویسی، برنامه نویسی، صدا، طراحی، تولید و هنرهای تجسمی درگیر خواهند شد.

شرح وظایف یک توسعه دهنده بازی:

 • تسلط به الگوریتم‌ها و زبان‌های برنامه نویسی مختلف.
 • تسلط به برنامه نویسی گرافیک وصدا.
 • قوی بودن پایه گرافیک کامپیوتری و طراحی نرم افزار.
 • به‌روز بودن به هنگام انجام پروژه‌های جدید.
 • برنامه نویسی هوش مصنوعی برای شخصیت‌های غیر بازیکن در بازی.

5.توسعه دهنده موبایل

شرح شغل: توسعه، تست و پشتیبانی از اپلیکیشن های موبایل.

احتمالاً گوشی هوشمند دارید. شما حتی ممکن است بیش از یک گوشی هوشمند داشته باشید. چه دستگاه ندرویدی داشته باشید و چه محصول اپل، برنامه‌ها، بازی‌ها و سیستم‌عامل‌هایی هستند که نیاز به برنامه‌نویسی دارند. برنامه نویسان موبایل برای برآوردن این نیاز درخواست‌های زیادی دارند.

اگر این حرفه را انتخاب کنید، مسیرهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن کسب درآمد کنید. می‌توانید برای اندروید یا iOS برنامه نویسی کنید. شما حتی می‌توانید برنامه‌های کاربردی، بازی‌ها یا کدهایی را برای سیستم‌عامل‌ها بنویسید.

یک توسعه دهنده برنامه‌های کاربردی موبایل از زبان‌های برنامه نویسی مانند C#، Java، Objective-C استفاده می‌کند.

 • برنامه نویس اندروید:

توسعه‌دهنده اندروید شخصی است که برنامه‌های جدید تلفن همراه به نام برنامه‌ها را توسعه داده یا بهبود می‌بخشد.

دامنه وظایف توسعه دهنده موبایل شامل فعالیت‌های زیر است:

 • تجزیه‌وتحلیل مشخصات فنی، نمونه‌های اولیه و رابط‌های کاربر.
 • تصمیم در مورد تحقق نرم افزار درخواستی.
 • کدنویسی و ایجاد رابط‌ها.
 • بهینه‌سازی منابع در عملکرد برنامه.
 • اجرای تست و رفع اشکال.
 • در نظر گرفتن جنبه‌های امنیت و حفظ داده‌ها.
 • توسعه راه‌حل کاربردی برای عملکرد کامل محصول.
 • 6.توسعه دهنده پایگاه داده

شرح شغل: توسعه و بهبود سیستم‌های پایگاه داده برای اطمینان از سادگی و سهولت استفاده.

پایگاه‌های داده تقریباً برای هر کسب‌وکاری حیاتی هستند، به‌خصوص با ظهور داده‌های بزرگ. کلان داده چیست؟ چرا مهم است و چقدر خطرناک است؟ داده‌های بزرگ به بسیاری از صنایع نیرو می‌دهد و بر زندگی همه ما تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، شرکت‌ها علاقه مند هستند که ازداشتن دسترسی آسان و کارآمد به پایگاه داده‌هایشان اطمینان حاصل کنند. در واقع، داده‌های مهم در پایگاه داده به گونه‌ای ذخیره می‌شود که بتوان به راحتی از آن استفاده کرد و در صورت نیاز به روز رسانی کرد. در چنین شرایطی، تقاضا برای متخصصان پایگاه داده به‌سرعت در حال افزایش است، زیرا امروزه تقریباً هر شرکت کوچک و بزرگی سعی در حفظ داده‌ها و به‌روز نگه‌داشتن آنها دارد.

شرح وظایف یک توسعه دهنده پایگاه داده:

 • تحلیل و بررسی داده‌ها و برآورد هزینه
 • طراحی یا گسترش یک پایگاه داده کارآمد است
 • مدیریت، سازماندهی و فیلتر کردن تمام داده‌های داخلی
 • داشتن تخصص در Oracle،MS SQL یا SAP

7.توسعه دهنده بلاک چین

یک توسعه دهنده بلاک چین، بلاک چین و راه حل‌ها و برنامه‌های کاربردی ایجاد شده بر روی آنها را طراحی و پیاده سازی می‌کنند. بلاک چین زنجیره‌ای از بلوک‌ها است که پشت آن بلوک‌ها رکوردهای فردی هستند. آنها بر روی یکدیگر ساخته می‌شوند، به طوری که متوجه یک اختلال یا تخریب زنجیره می‌شود.بنابراین، این ساختار بسیار امن است، به همین دلیل است که بسیاری از ارزهای رمز پایه مانند بیت کوین بر اساس آن ساخته شده‌اند. قراردادهای دیجیتالی نیز می‌توان با آن منعقد کرد. صنایع و ادارات دولتی بی شماری از بلاک چین استفاده می‌کنند. مهم بخش ارزهای دیجیتال نیز بر اساس آن است.

شرح وظایف یک توسعه دهنده بلاک چین:

 • دانش عمیق ساختار بلاک چین و همچنین ساختارهای داده و سیستم‌های توزیع‌شده.
 • درک پایه‌ای محکم از رمزنگاری و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps).
 • کارشناس توسعه وب و توسعه قراردادهای هوشمند.
 • آشنایی با پلتفرم‌های بلاک چین مانند اتریوم، هایپرلجر، فابریک، EOS و غیره.

8.مربی برنامه نویسی

به‌عنوان یکی از مسیرهای پیشروی  برنامه نویسی، مربی برنامه نویسی یک هدف شغلی چالش‌برانگیز اما ایده آل برای کسانی است که وارد این صنعت می‌شوند یک مربی برنامه نویس با کسب تجربه و مهارت کافی در یکی از زبان‌های برنامه نویسی شروع به آموزش به دیگران در زمینه تخصص خود می‌دهد مربیان برنامه نویسی ارزشمندترین افراد جامعه به‌حساب می‌آیند

شرح وظایف مربی برنامه نویسی:

 • داشتن تسلط و مهارت کافی در زمینه آموزشی مرتبط
 • داشتن روحیه‌ای خلاق برای ایجاد طرح درس‌هایی سرگرم‌کننده
 • برخوردار بودن از صبر کافی برای پاسخ به سؤالات دانش پذیران

سخن پایانی:

اکنون بسیاری از مشاغل در صنعت فناوری اطلاعات و فناوری نیاز به مهارت‌های برنامه‌نویسی دارند. اگر می‌دانید چگونه برنامه نویسی کنید، می‌توانید در طیف وسیعی از مشاغل چه در صنعت فناوری و چه در خارج از آن به موفقیت دست پیدا کنید یادگیری کدنویسی به زمان، نظم و پشتکار نیاز دارد. به همین دلیل ما به جستجو پرداختیم و مشاغل منتخب در صنعت فناوری را گرد هم آوردیم که مرتبط با برنامه نویسی و مسئولیت هایی که با آنها همراه هستند.

در پایان امیدواریم از لیست انواع شغل‌های برنامه نویسی ما لذت برده باشید.

انتقادات و پیشنهادهای خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان گذارید.

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی