آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ 3 | بی کد

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ 3

نویسنده : زهرا حیدری

76

برنامه نویسی

01شهریور1401|36:13

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ
زمان مطالعه: 8 دقیقه

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ

اسکرچ، یک زبان برنامه نویسی تصویری و مناسب برای کودکان است. با پیشرفت تکنولوژی، اهمیت سواد رسانه‌ای برای همه اقشار جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان افزایش یافته است. از میان زبان های برنامه نویسی مناسب در این رده سنی، اسکرچ به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی کودک و نوجوان شناخته شده است.

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ و تاریخچه آن:

این زبان در سال 2002 توسط دانشگاه MIT ساخته و عرضه گردید. در واقع MIT یک آزمایشگاه رسانه‌ای تحت نظارت میچل رزنیک ایجاد شد. البته جالب است بدانید اسکرچ الهام گرفته از زبان logo بوده و در سال 2003 با عنوان Scratch1 معرفی شد.

یکی از دلایل محبوبیت زبان برنامه نویسی اسکرچ در سراسر جهان، قابلیت تغییر زبان و بلوک های آن به زبان مادری هر کشوری است که در حال حاضر به 70 زبان مختلف ترجمه شده است.

 

اشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ

اسکرچ چیست؟

جامعه هدف زبان برنامه نویسی اسکرچ کودکان ۶ تا ۱۶ سال است. کودکان با یادگیری این زبان برنامه نویسی قادر خواهند بود تا بازی‌ها و انیمیشن های دلخواه خود را بسازند. بله درست متوجه شده اید. این زبان با ویژگی بلوکی بودن خود توانسته تا سن برنامه نویسی را کاهش و استعداد کودکان را کشف کند. همچنین اگر آنها در این زمینه علاقه داشته باشند، آینده شغلی آنها از همان سنین پایین مشخص خواهد شد. آیا همچنان به اسکرچ اطمینان پیدا نکرده‌اید؟

اجازه دهید بیشتر به توصیف این زبان بپردازیم. منظور از بلوکی بودن این زبان که در بالا بیان کردیم این است که در Scratch نیاز به تایپ دستورات نیست و تنها با درگ و دراپ کردن (کشیدن و رها کردن ) دستورات که به صورت بلوکی هستند ، کودکان می‌توانند برنامه مورد نظر را خلق کنند.

اما این زبان تنها مورد استفاده کودکان نیست؛ بلکه بزرگسالان نیز که در ابتدای راه هستند و تجربه‌ای در علوم کامپیوتر ندارند، اسکرچ می‌تواند گزینه خوبی برای شروع کار باشد.

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ و معنای آن:

Scratch به معنی خراش دادن است. ابزار های موسیقی dj که با حرکت صفحه های دیسک به عقب و جلو آهنگ هایی مختلف می‌سازند، این تکنیک را خراش دادن یا همان Scratch می‌نامند.این نوع برنامه نویسی نیز به دلیل ترکیب کردن دستورات و ایجاد یک بازی یا برنامه جدید همچون dj عمل می‌کند. به همین دلیل سازندگان این برنامه برای نام گذاری این زبان برنامه نویسی، Scratch را انتخاب کردند.

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ

 

 

شعار Scratch در وب سایت رسمی:

Imagine , Program , Share

منظور از این شعار چیست؟

هر یک از این واژه ها بیان کننده اهداف تیم MIT می‌باشد.

اولین واژه Imagine : از همانگونه که از نام آن مشخص است، به قوه‌ی تخیل کودکان اشاره دارد. چرا که تخیل از ارکان اصلی در آموزش است اما در سیستم آموزشی کودکان و نوجوانان در مدارس این موضوع جایگاه آنچنانی ندارد؛ لذا سازندگان Scratch، کودکان را به تخیل سازی دعوت می‌کند. در برنامه Scratch ، کودکان می‌توانند شخصیت مورد نظر خود را نقاشی و طراحی کرده و با آنها انیمیشن و بازی  بسازند. البته شایان ذکر است که Scratch شخصیت ها، کاراکترها و تصویر اماده‌ای نیز دارد مثل: تصاویری از حیوانات، ابزار‌های موسیقی تصویر غذا و ..

 

دومین واژه program : پس از تخیل سازی نوبت به پیاده سازی می‌رسد. از آنجایی که این تخیل می‌تواند یک بازی یا داستان باشد بنابراین بایستی دستوراتی به کامپیوتر بدهند تا قابلیت اجرایی داشته باشد. این کار با Scratch ممکن خواهد بود.

 

سومین واژه Share : این واژه به تازگی در فارسی نیز به کار می‌رود و به معنای به اشتراک گذاری است. یکی از اهداف بیان شده در اسکرچ اشتراک گذاری است. کودکان می‌توانند پروژه خود را در وب سایت رسمی Scratch با دیگر کودکان سراسر جهان به اشتراک بگذارند. با این کار آنها با کودکان دیگر نیز در تعامل خواهند بود. از طرفی دیگر با مشاهده پروژه دیگران ایده خواهند گرفت.

 

 

زبان فارسی از زبان های اولیه اسکرچ:

اسکرچ در همان نسخه‌ی اول خود یعنی اسکرچ 1، زبان فارسی را قرار داده بود اما آخرین حرف الفبا یعنی “ی” به درستی قابل نمایش نبود که در نسخه های بعدی یعنی اسکرچ 3 حل شد.

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ

نحوه دسترسی به اسکرچ:

برای Scratch دو نسخه آنلاین و قابل نصب موجود است. نسخه نصبی آن را می‌توان در سیستم های عامل متخلفی از جمله ویندوز و مک و حتی اندروید مورد استفاده قرار داد.

نسخه آنلاین نیز با مراجعه به سایت scratch.mit.edu که سایت رسمی اسکرچ است، به محیط برنامه نویسی آن دسترسی یابید.

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی