5 دلیل یادگیری برنامه نویسی برای کودکان در سال 2022- بی کد

5 دلیل یادگیری برنامه نویسی برای کودکان در سال 2022

دلیل یادگیری برنامه نویسی
برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه :
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 259
فهرست
  • همسو شدن با تکنولوژی
  • کسب درامد در نوجوانی
  • بهبود و تقویت هوش هشتگانه
  •  فرار از بی سوادی با یادگیری برنامه نویسی
  •  افزایش توانایی مدیریت در بزرگسالی
  • سخن پایانی

5 دلیل یادگیری برنامه نویسی برای کودکان در سال 2022

دلیل یادگیری برنامه نویسی برای کودکان

امروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تکنولوژی روز به روز پیشرفت می‌کند. با این سرعت تا چند سال آینده اکثر کارها را باید با کامپیوتر و برنامه‌های کامپیوتری انجام دهیم. پس بهتر است از همین زمان فرزندانمان را با این فضا آشنا کنیم. البته که نباید فرزندان خود را به این کار وادار کنیم اما باید با آنها صحبت کنیم که حتی اگر در حد مبتدی و آشنایی ساده هم که شده باشد باید آنها را با این فضا آشنا کنیم.

شاید فرزندانمان زیاد به این فضا علاقه نشان ندهند اما خب ما مثلاً درسی مثل درس فارسی را از دبستان می‌آموزیم؛ حتی شاید علاقه‌ای هم به آن نداشته باشیم اما این باعث می‌شود ما در گفت‌وگوهای روزانه از آن استفاده کنیم و جملاتی زیبا و قابل درک بگوییم. بعد از مدت‌ها به این نتیجه می‌رسیم که شاید پیش از آن به این رشته علاقه‌ای نداشتیم ولی به مرور زمان کاربردهای آن را در زندگی متوجه می‌شویم. یادگیری برنامه نویسی نیز همین گونه است. شاید در ابتدا علاقه‌ای به یادگیری برنامه نویسی نداشته باشیم اما بعد از گذشت زمان متوجه شده و به کاربردهای آن پی می‌بریم.

 

حال برای شما این سؤال پیش می‌آید “چرا باید از سنین کم برنامه‌ نویسی را شروع کنیم؟” چند جواب متفاوت می‌توانیم به این سوال بدهیم تا شما را قانع کنیم. البته که برای قانع کردنتان شاید یکی از جواب‌ها نیز کافی باشد. پس با ما همراه باشید تا چند دلیل یادگیری برنامه نویسی به کودکان را در این مقاله بیان کنیم.

 

همسو شدن با تکنولوژی

امروزه دنیای فناوری با سرعتی در حال پیشرفت است که اگر کمی درنگ کنیم از آن عقب می‌مانیم. ما باید از کودکی این کار را شروع کنیم تا در سنین نوجوانی راحت‌تر و سریع‌تر بتوانیم به یک برنامه‌ نویس ماهر تبدیل شویم یا حداقل از تکنولوژی و پیشرفت علم جا نمانیم. اگر بخواهیم یادگیری برنامه نویسی را از نوجوانی یا دانشگاه شروع کنیم تا در اواسط جوانی به خواسته‌مان برسیم دو مشکل بزرگ به وجود می‌آید:

1-این کار برایمان کمی دشوار است. 2- شاید ما بتوانیم در این کار موفق شویم اما به‌هرحال نصف جوانی‌مان رفته و نسبت به کسی که از سنین پایین‌تر شروع به کار کرده بسیار عقب خواهیم بود. پس بهترین کار این است که از همان طفولیت شروع به یادگیری برنامه نویسی کنیم تا بتوانیم بیشترین بهره را از آن ببریم.

 

کسب درامد در نوجوانی

شاید بگویید که خب ما به سراغ هر کاری برویم در آینده می‌توانیم از آن پول در بیاوریم. باید به شما بگویم که خیر این طور نیست. امروزه در خیلی از مشاغل افراد متخصص به حد کافی وجود دارند و دیگر نیازی به شخص دیگری نیست اما در برنامه‌ نویسی به علت اینکه این رشته نسبت به بقیه رشته‌ها کمی تازه‌تر است کار بیشتری در ان وجود دارد و کمتر کسی پیدا می‌شود که برنامه نویسی بیکار باشد.

حتی اگر جای مناسبی هم برای کار پیدا نکنید، می‌توانید خودتان برنامه‌های کاربردی یا بازی‌ های متنوعی بسازید و آنها را در جاهای مختلف به اشتراک بگذارید. البته مطمئن باشید در آینده‌ای نزدیک شرکت‌ها، نهادها و سازمان‌های مختلف نیازشان به یک برنامه‌ نویس خوب چند برابر می‌شود.

 

برنامه نویسی و کسب درامد

 

بهبود و تقویت هوش هشتگانه

برنامه‌ نویسی باعث می‌شود که هم‌زمان ذهن و دست ما کار کنند و باهم هماهنگ شوند. همین امر باعث می‌شود که خود به‌ خود هوش هشتگانه ما تقویت شوند. درضمن برنامه‌ نویسی به صورت غیرمستقیم باعث می‌شود ما در مورد مسائل منطقی‌تر فکر کرده و حل آنها برایمان راحت‌تر باشد. می‌پرسید چطوری ؟

 

مقالات پیشنهادی: 5 ابزار مفید برنامه ‌نویسی (2)

 

الآن براتون میگم: ببینید گفتیم که برنامه‌ نویسی باعث افزایش هوش‌های هشتگانه می‌شود. یکی از این هوش‌ها، هوش ریاضی یا همان هوش منطقی است. فکر می‌کنم موضوع برایتان واضح شد. رشد و تقویت این قسمت از هوش باعث می‌شود نه تنها ما مسائل را راحت‌تر درک کرده، بلکه سریع‌تر آن را حل کنیم. به همین ترتیب هوش‌های دیگر هم به روش‌های دیگر تقویت شده و در آینده به ما کمک بسیاری می‌کنند. در ضمن اگر در مورد هوش هشتگانه اطلاعات زیادی ندارید، می‌توانید مقاله هوش هشتگانه چیست و مقاله هوش منطقی ریاضی چیست را مطالعه کنید.

 

برنامه نویسی و هوش هشتگانه

 

 فرار از بی سوادی با یادگیری برنامه نویسی

در چند سال گذشته و حتی در همین روزها، اگر کسی زبان انگلیسی که زبان بین المللی است، را بلد نباشد، یک فرد بی‌سواد محسوب می‌شود. اهمیت یادگیری برنامه نویسی در دهه کنونی و دهه‌های آینده نیز به همین گونه است. برنامه نویسی دانشی است که روز به روز در هر رشته‌ای و هر شغلی بیشتر و بیشتر اهمیت می‌یابد. می‌توان به طور قاطع گفت دلیل یادگیری برنامه نویسی در سن کم، همین مورد فوق است.

ریشل میسینگ سازنده اسکرچ معتقد است: در قرن بیست و یکم هر کودکی که علم برنامه‌ نویسی را بلد نباشد، بی‌سواد محسوب می‌شود! شاید بسیاری از مردم این حرف اقای میسینگ رو قبول نداشته باشند ولی در آینده‌ای نه چندان دور عده‌ی زیادی این حرف را قبول می‌کنند. اما چرا اگر کسی با برنامه‌ نویسی آشنا و این علم را نیاموزد، بی‌سواد حساب می‌شود؟

 

برنامه نویسی رو با بهترینش شروع کن!

دوره مقدماتی پایتون

 

جواب بسیار ساده است! تصور کنید فردی با زبان انگلیسی چندان آشنا نیست؛ از طرفی با برنامه ها و اپلیکیشن هایی سر و کار دارد که به کاملا به زبان انگلیسی هستند و چاره ای جز کار با آن را ندارد. اینجاست که او به مشکل بر می‌خورد. همین مشکل در چند سال اینده برای افرادی که در امور کامپیوتری به ویژه برنامه‌ نویسی سررشته ای ندارند، پیش می‌آید. البته که این مسئله برای ما به وجود نمی‌آید چراکه ما برنامه‌ نویسی بلدیم 😎😎.

 

 افزایش توانایی مدیریت در بزرگسالی

شاید بگویید این دو مطلب چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ اکنون به توضیح آن می‌پردازیم. زمانی که ما در کودکی مسئول پروژه‌ی انیمیشن سازی یا نوشتن بازی شویم و آن را مدیریت کنیم، قادر خواهیم بود در آینده نیز مسئولیت یک پروژه مهم را بر عهده بگیریم. به مرور زمانی که در این کار رشد کنیم، وارد گروه‌های برنامه‌ نویسی شده و کار گروهی انجام می‌دهیم. حال اگر خود مدیریت آن گروه را برعهده بگیریم و بتوانیم گروه را به خوبی مدیریت کنیم، قطعا در آینده نیز می‌توانیم یک شرکت را رهبری کرده و به مدیر موفقی تبدیل شویم.

 

برنامه نویسی و موفقیت در مدیریت

 

سخن پایانی

از نگاه کلی یادگیری برنامه نویسی در سن پایین می‌تواند کمک بسیاری به ما در کسب مهارت و دست ورزی ‌کند. حتی اگر به این کار علاقه نشان دهیم و به سمتش برویم، می‌توانیم در آینده با استفاده از آن کسب درامد کنیم. جدا از قضیه‌ی کسب درامد این کار باعث می‌شود که ما بتوانیم اوقات‌ فراغت خود را با یک کار مفید پر کنیم و خود را سرگرم کارهای بیهوده نکنیم.

البته که نمی‌توان دلیل یادگیری برنامه‌ نویسی را صرفا برای پر کردن اوقات‌ فراغت اطلاق کرد؛ امروزه کشورهای پیشرفته جهان در مدارس‌شان از دوران ابتدایی کلاس‌های برنامه‌ نویسی را برای دانش‌ آموزان خود برگزار می‌کنند. بدون شک آنها نیازی را در آینده احساس کرده‌اند که یادگیری برنامه نویسی را از دبستان برای کودکان خود در اولویت قرار داده‌اند. لذا ما نیز یادگیری برنامه‌ نویسی را از کودکی آغاز می‌کنیم تا از آنها و دنیای تکنولوژی عقب نمانیم.

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

فرزانه احمدی

نویسنده

فرزانه احمدی

دیدگاه ها
0 دیدگاه